حایل بین زن و مرد نمازگزار

 

 مساله912 ـاگر میان مرد و زن دیوار یا پرده یا چیز دیگرى باشد که یکدیگر را نبینند یا بین آنها ده ذراع که تقریباً 5 متر است فاصله باشد نمازشان صحیح است.

  

مسأله 913 ـ اگر زن در طبقه دوّم نماز بخواند گرچه جلوتر یا مساوى مرد باشد نمازش صحیح است حتّى اگر ارتفاع کمتر از 10 ذراع یعنى کمتر از پنج متر باشد.

  
نویسنده : محمدکاظم حمیدی ; ساعت ۱۱:۱٦ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۳ شهریور ،۱۳٩٤
تگ ها :

اگر مرد پشت سر زن نمازگزار، شروع به خواندن نماز کند

فتوای آیت الله بهجت 

196. اگر زنى مشغول نماز خواندن باشدو مردى بیاید عقب‏تر از آن زن شروع به نماز خواندن بکند حکم نماز مرد و نماز زن چیست؟

ج. نماز مرد مکروه است.

  
نویسنده : محمدکاظم حمیدی ; ساعت ۱۱:۱٠ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۳ شهریور ،۱۳٩٤
تگ ها :

خانم ها کمی عقب تر از آقایان نماز بخوانند

در نماز به فتوای خیلی از مراجع لازم است که خانم ها کمی عقب تر از آقایان بایستند.فکر نمی کنم فلسفه این حکم نیازی به توضیح داشته باشد. معمولا این مسئله در حرم امامان وهمچنین زیارتگاه ها بیشتر پیش می آید که خانم ها وآقایان کنار هم نماز می خوانند ومتاسفانه این مسئله رعایت نمی شود.

آیا در نماز لازم است که زن عقب تر از مرد بایستد؟

حضرت ایت الله خامنه ای: اگر بین زن و مرد مقدارى (حداقل به اندازه یک وجب) فاصله باشد، جلوتر بودن زن یا هم ردیف بودن او با مرد اشکال ندارد و نمازشان صحیح مى‏ باشد.[1]

حضرت ایت الله مکارم شیرازی: باید در نماز، زن عقب تر از مرد بایستد و جاى سجده او از جاى سجده مرد کمى عقب تر باشد و الاّ نماز باطل است در این حکم محرم و غیر محرم تفاوتى ندارند، ولى اگر میان مرد و زن دیوار یا پرده و مانند آن باشد، یا به اندازه ده ذراع (تقریباً 5 متر) فاصله باشد اشکال ندارد.[2]

حضرت ایت الله سیستانی: باید ـ بنابر احتیاط لازم ـ زن عقب تر از مرد بایستد ، اقلاً به مقدارى که جاى سجده او برابر جاى دو زانوى مرد در حال سجده باشد.
اگر زن برابر مرد یا جلوتر بایستد و با هم وارد نماز شوند ـ بنابر احتیاط واجب ـ باید نماز را دوباره بخوانند . و همچنین است اگر یکى زودتر از دیگرى به نماز بایستد.
اگر بین مرد و زن که برابر هم ایستاده‏اند یا زن جلوتر ایستاده و نماز مى‏خوانند ، دیوار یا پرده یا چیز دیگرى باشد که یکدیگر را نبینند ، یا آنکه فاصله بیش از ده ذراع باشد ، نماز هر دو صحیح است.[3]

حضرت ایت الله بهجت: اصل مسأله از باب کراهت است و اگر بین آن حدود 5 متر فاصله باشد، کراهت کم یا برداشته مى ‏شود.[4]

 

پی نوشت:

1:برگرفته از سایت حضرت ایت الله خامنه ای(پرسش های متداول)

2:برگرفته از سایت حضرت ایت الله مکارم شیرازی(توضیح المسائل)

3برگرفته از سایت حضرت ایت الله سیستانی(توضیح المسائل)

4:برگرفته از سایت حضرت ایت الله بهجت(استفتائات)

  
نویسنده : محمدکاظم حمیدی ; ساعت ۱۱:٠٦ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۳ شهریور ،۱۳٩٤
تگ ها :

ذکر الله اکبر وسمع الله لمن حمده

ذکرهای ‹‹الله اکبر›› و ‹‹سمع الله لمن حمده›› بعد از رکوع نماز و همین طور ذکرهای ‹‹الله اکبر›› و ‹‹استغفرالله ربی و اتوب الیه›› بعد از سجده نماز مستحب است و نگفتن آنها هم اشکالی ندارد. و اگر فقط یکی از آنها را نیز بگویید اشکال ندارد.
ذکرهای واجب و مستحب نماز، اگر به نیت ورود (ذکر نماز) گفته شود، باید در حال سکون بدن باشند (به استثنای ذکر بحول اللّه و قوته اقوم و اقعد) و اگر ذکرهای مستحبی را کسی بخواهد در حال حرکت بگوید، می‏تواند در آنها نیّت مطلق ذکر و ثواب نماید؛ زیرا گفتن هر گونه ذکری در هر کجای نماز به نیّت ثواب اشکال ندارد. بنابراین اگر اذکار را به نیت ذکر مطلق در حال حرکت بگویید نماز اشکال ندارد.اما اگرعمدا و از روی اگاهی به مسله انهارا به قصد ذکری که در نماز وارد شده بعنی از طرف شرع دستور داده اند در حال حرکت بگوِِِِینداشکال دارد و باید نماز را دو باره بخوانند ولی اگر سهوا یا بخاطر ندانستن مسله بوده نمازیکه خوانده صحیح است

  
نویسنده : محمدکاظم حمیدی ; ساعت ٩:٤٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ شهریور ،۱۳٩٤
تگ ها :

بچه ها درصف اول نمازجماعت

اگر در صف جماعت بچه نابالغ ممیز که خوب و بد را می فهمد باشد در صورتی که علم به باطل بودن نماز او نداشته باشید، اقتدا اشکال ندارد. و اگر خیلی کوچک است که خوب و بد را نمی فهمد اگر فاصله کسی که پهلوی او می ایستد با مأموم بعدی بیشتر از یک قدم معمولی نباشد، اقتدا و جماعت صحیح است.

  
نویسنده : محمدکاظم حمیدی ; ساعت ٩:٢٦ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ شهریور ،۱۳٩٤
تگ ها :